1.2. - 28.2.2015, Liberec

Měsíční stáž RIGA

 

Skoro celý únor jsem měla možnost být v denním kontaktu s Rigem neb u nás setrvával po dobu pracovních povinností svého majitele.

 

Byl to nový a nutné říci, že i svěží vítr do plachet. S Máří, která už dává přednost klidovému režimu, byť aportování a jakákoliv hra - stopování, kousání na kůži, ji pořád baví, jsme spolu tempo s ohledem na věk a zdravotní problémy, hodně zpomalily.

 

S nástupem Riga „na pobyt“ se vše roztočilo, až se sama Máří divila a leckdy jsem ji přistihla, že už se nemůže dočkat až zase bude jedináčkem a mít mě celou pro sebe.

Svižnost a délka procházek, rychlejší rytmus žraní, moje větší nervozita (jeden pes vpředu - RIGOSLAV, já, Hynek řítící se na motorce, druhý pes, občas uražený, vzadu - MARIE) to vše přineslo něco nového a já mohu zhodnotit Riga zase více objektivněji.

 

Je to pes s velkým srdcem. Velký dobrák, pro mě až nepochopitelný slastník (miluje drbání). Nebylo možné si jen tak doma sednou, vždy si položil svojí kebuli na můj klín a vyžadoval pohlazení. Velký dobrák. Nevybírá si lidi do kontaktu, jak jsem byla zvyklá od Máří, ale bere všechno a všechny. Nemá tendenci na cizí lidi skákat, ale omotávat se kolem nohou jako had. Když už na mě skočil, v rámci hry, měla jsem instinktivně vždy zapřenou jednu nohu vzadu, abych jeho váhu ustála.

 

Rigo miluje běhání, aportování čehokoliv (leckdy uměl vytočit Máří už jen tím, že neustále běhal za ní, štěkal jako Gitka/Granule Nirreterrit – nevím, štěkám, bral ji aport a nebo alespoň štípal Máří do boku a nenechal ji tak provést co sama chtěla).

 

Co mě učarovalo byl jeho velmi přirozený dlouhý oční kontakt. Pokusy o cvičení byly jen velmi zřídka kdy vzhledem k času a prostoru, ale i tak mě bavil. Přeci jen je to už dávno, co jsem intenzivně cvičila s Má a co volnou chvilku věnovala sportovnímu výcviku či záchranářskému.

 

Na druhou stranu vyžadoval moji ostražitost při procházkách. Není to totiž pes, co si nechá vše líbit, a myslím, naštěstí se mi všechny bližší kontakty se psy podařilo vyřešit bez známky „akce“, že by při náznacích nadřazenosti ostatních nad jeho psí osobností, uměl ztrestat a nedat prostor.

 

S jeho výškou a silnou kostrou působí už tak s respektem. Když jsem byla na chalupě na návštěvě u mami, sama si zvykala jak při vaření má nejednou jednu psí hlavu až u pracovní desky a poplácání do boku, je jako plácání do sudu.

 

Ocenila jsem jeho přirozenou poslušnost, kdy jsem si velmi záhy troufla a dostal důvěru chodit po městě bez vodítka.

 

Rigo byl až na výsost jemný k Hynkovi. Sama jsem zaznamenala, kdy Hynek seskočil neobratně ve hře z gauče, kde pod ním ležel Rigo, tudíž nohama lehce dopadnul na Rigovy záda, a Rigo vůbec neprojevil známky nervozity či prudkého otočení nebo dokonce štípnutí, což u kolií znám. Večer rád lehával vedle malé postýlky – taková tendence mít věci pod kontrolou. Ochraňovat.

Je to velký jedlík, což od Máří taky neznám a pamlsky si bere jako Dupinka/Dupi Dup Nirreterrit – ukousne vám skoro prst.

 

Jednou dostal i do kožichu, to když situace kolem mě byla už velmi vyhrocená, a žádné hroucení se nekonalo, pořád očima ke mně.

 

Rigo je přešťastný pes, napadlo mě nejednou, který se nejen tak chová, ale i jedná.

 

Těším se na další příště………………….

 

FOTO najdete ve Fotoalbu na Rajčeti

http://marimagdalena.rajce.idnes.cz/

 


Alertness Dexterity RIGO + MÁŘÍ

This is alternative content.

Webdesign by Ondřej Havle | Datum spuštění: 11. 7. 2007 | Poslední aktualizace: 20.03.2018 09:29