23. - 25.5.2014, Sekerkovy Loučky

SEKERKOVY LOUČKY u Turnova

23. – 25.5.2014


Obsazení:

Hanička, Dupi, Gita

Reny, Pepina

Magdalena, Máří, Rigo

Zdálo se to jako věčnost - že už se to nestane - že nemáme, jako dětné, moc práv a času vyrazit samy. Že se čtyřicítkou na krku je blbost běhat někde se psy po lesích, po polích ……………… na pastviny jsme ale zapomněly.

Když Máří ovce nic neříkají, Dupinka si svoje již odpásla, ve svých ryze mladých letech, Pepinu zajímají jen míčky a Gitku? Ta by pořád jen poslouchala Háňu a v sestavách – skočím Ti na hlavu, záda či na balík slámy, pořád dokola tančila.

Tentokrát nám přibyl do stáda ale ještě jeden člen, náš Rigo (Alertness Dexterity). Rigo žije na Mělníku poklidný domácko zahradní život, a že existují ovce se dozvěděl v pátek 23.5.2014 s prvním tréninkem.

Sekerkových Loučkách se nás ujal pan Linhart, který zde se svojí rodinou žije „svým“ životem (od rána do večera plno práce kolem zvířat a polností). Nutno říci, že byl velmi ochotný a dle svých pracovních možností se nám věnoval. Navštívily jsme jeho farmu již podruhé neb jsme měly dobré zkušenosti z let předchozích.

Trénink:

První do košáru ke čtyřem agilním ovečkám byla vpuštěna Gita. Rychlý nástup, rychlý sestup a pak už jen čtverylka kolem Haničky s největším zájmem o pasteveckou hůl – co kdyby ji třeba p. Linhart odhodil a Gita tak mohla do půlnoci aportovat !

Pepina si místo ovcí tajně přála ať Reny už konečně vyndá z kapsy míček či gumový létající talíř.

Dupinka zprvu zvažovala, zda ji stojí popoběhnout a ovce si v tréninku zkusit popást. Nicméně zvítězila chuť pracovat a ve velkých obloukách si ovečky hlídala zvolna pokupě.

Rigo se mnou na vodítku došel na druhou stranu košáru a na znamení vypustit psa jsem odcvakla Riga od obojku. Prvně se otočil a šel se podívat na uvázanou Rozárku u kolíku za ohradou (strážní pes plemene Tornjak), po mé domluvě, že to vskutku není nejlepší nápad neb jedním šmahem by Rigo s velkou pravděpodobností prohrál 0:10, se otočil a vrátil se zpět. Až později jsem pochopila, že to bylo jen divadlo pro publikum, čas nabít foťák a zaostřit video. Prvním gestem směrem k ovcím  „pocem-kam jdeš“ si zpevnil půdu pod nohama, aby jeho srdce zaplesalo, uvědomilo si, vloha pro pasení se probudila a Rigo začal být ve svém živlu. Bylo velmi hezké koukat, jak pes nikdy neviděl, a přece ví, zcela přesně co má s ovečkami dělat. No, přesně, se to pak na následných trénincích učil a vštěpoval, ale se základem – chutí, energií a vědění jsou věci vždy snazší.

Dostalo se mu i pochvaly od p. Linharta, který hlavně ocenil, že je pes veden zcela cizím člověkem a i přesto spolupracuje a taktéž nabídky, že takový pes má na farmě u Linhartů vždy dveře otevřené.

Psí holky se trochu urazily, bylo vidět.

Následující dny už pak Gitka s Pepinou ještě měly přesvědčit, že fakt nechtějí. Dupinka s pomocníkem Redem (border koliií) vylepšila styl a Rigo si postupoval dle svého.

Máří vše spokojeně sledovala z polohy ležmo u košáru a jen občas otočila hlavu za hlasy ztěžujících si ovcí.

Sobotní dopoledne jsem vyrazili všichni na pěší výlet směr za nosem. A v neděli přes Kacanovy na Valdštějn.

Bylo to strašně fajn. Už jsem skoro zapomněla jak smrdí malý pokoj se 4 boudami a 5 psy. Už se mi fakt stýskalo……………..

Stáří se odkládá.

FOTO Z VÍKENDU:

http://dupidup.rajce.idnes.cz/Sekarkovy_loucky_5_2014


RIGO PASÁČKEM:

https://www.youtube.com/watch?v=lqyUZaWQKoE&feature=youtu.be

 

VÍCE INFORMACÍ O RIGOVI:

http://www.kratkosrsta-kolie.cz/

 

AGROTURISTIKA, p. Ivan Linhart:

http://www.agroturistika.org/

 

This is alternative content.

Webdesign by Ondřej Havle | Datum spuštění: 11. 7. 2007 | Poslední aktualizace: 20.03.2018 09:29