7.- 10.5.2009, Záchranářský výcvik, Červená Řečice

 

 

Na prodloužený víkend jsme s Haničkou vyrazily do Červené Řečice, kam já sama byla pozvána od Evy a Jindry, našich profi záchranářů ze ZBK Libereckého kraje.

V plánu byl záchranářský trénink (sutiny, noční vyhledávání a jako perlička pro zpestření záchranářský závod).

Jedním slovem byl celý víkend NESKUTEČNÝ !!!!

 

 

Naše skupina:

Eva a Jindra + Enucha, Aira, Atrey  

Hanička + Dupinka

A my s Máří

 

 

ČTVRTEK:

 

Příjezd do Jinočan, večerní „splknutí“ u party domku

 

 

 

PÁTEK:

 

Příjezd do Želivu, kde jsem se všichni ubytovali, následovala procházka a ještě to dopoledne první trénink v překrásném, ale zničeném a zchátralém zámku v Červené Řečici.

 

Eva, jakožto výcvikář víkendu, nám porcovala dávky hezky po-tro-škách a porce se s tréninkem zvyšovaly co do obtížnosti.

 

První schovky byly venku na place, kdy si holky zvykaly na prostředí a taky na styl výuky.

Společně jsme končili vyhledáním figurantů v místnostech, kdy byla například Eva zabalená v molitanech a nebyla vůbec vidět.

 

Zajímavý bylo jako Máří vtrhla do místnosti, šmejdila kde se dalo, načež ji lidský pach štípl do nosu, začala jemně kňučet neb potřebovala najít odkud pach přesně vychází a pak „tančila“ kolem molitanu než pochopila, že dostat se do něj, a tedy přímo do těsného kontaktu s figurantem, bude muset vymyslet jen Ona sama a tak se začala prohrabávat skrz až k Evče, kde už na ní, až po ukázkovém štěkání, čekala obrovská pochvala a odměna v podobě syrového masa, což je pro Máří vrchol odměny.

 

 

SOBOTA:

 

Ráno jsme vyrazily s Haničou a holkama na stopy a ještě to dopoledne nás čekal přesun k rekreačnímu středisku Želiv, kde byl START našeho prvního záchranářského závodu O MODROU STUHU. Celý závod spočíval v tomu, že na trase cca 5km, která vedla nádherným lesem podél řeky, na nás čekaly různé nástrahy a úkoly, které každý tým (pes+psovod) musel plnit. Pořadí, ve které každý tým vycházel na závod, jsme si losovali. Naše posádka si vylosovala č.3A (A-kategorie začátečníků, B-kategorie pokročilých).

 

1. úkol: někdo v lomu volá o pomoc, je vidět pouze rozdělaný oheň ………

Hodnotila se rychlost s jakou se psovod a pes se situací srovná a začne jednat. Tady jsem osobu našla dřív já než Máří, musela jsem podat první pomoc a zraněného spacifikovat, uf, mám značné mezery:)

2. úkol: vyběhnout prudký sráz na čas, najít svoji stuhu s číslem 3 a prohledat terén na kopci + podat hlášení veliteli do vysílačky.

Sprint do kopce se psem, najít rychle svoji číslo stuhy, udýchaná jako blázen dávat přes vysílačku hlášení o ukončení cviku a pak při rozkazu prohledejte terén najít oběšence na stromě ……….. no maso, moje hlášení o tom, že pes našel oběšenou osobu zněla dosti zmateně neb jsem prý hlásila, že jsem našla oběšence na kole. OBEŠENCE NA KOLE? :) Madlo, Madlo!

3. úkol: samostatná jízda psa v motorovém člunu + vlastní aport psovoda (bota), která je hozena do kruhu mezi ostatní boty.

Na tomto stanovišti nestála Madlen, ale páv. S jakou lehkostí se Máří vrhala do člunu, pojala bez očividného stresu jízdu a pak i vyskočila a přinesla mi při aportu opravdu moji vlastní botu, to byl velký zážitek !!

4. úkol: reakce psa na osobu, který má na sobě masku + jízda psa na zahradním kolečku

Naprosto suveréně Máří dala kraví masce na srozuměnou, ať se drží od paničky dál, pak když maska promluvila a chtěla se přátelit, Máří povolila kontakt. Druhá půlka cviku byla pro Máří již obtížnější, jízdu v zahradním kolečku jsme totiž nikdy netrénovaly a tak jsme skončily pouze u náskoku do kolečka neb po rozjetí přišel rychlý seskok :)

To Missis Dupinka asi jezdí na zahradním kolečku co chvíli, seděla jako starosta:)

5. úkol: překážky dle ZZZ

Tento úkol byl pro nás poměrně snadný neb překážky trénujeme co chvíli, snad jen v přesnosti provedeného cviku se musíme zlepšovat a pilovat.Vždycky je co vylepšovat!

6. úkol: vyplnit vtipný dotazník př. vymyslet inzerát na seznámení se záchranářem

Hračka! Jen na názvy místních řek a říček + číslo na pohřební službu jsme musely využít místního pohostinství, což je pro nás taky - hračka :)

7. úkol: vyhledat zraněnou osobu na ploše kravína + venkovní okolí budovy a podat první pomoc

Tak to byla pro nás celkem slušná „porce buchet“. Kdo by čekal, že nás mají místní za profíky. Prostor obrovského kravína + přilehlá plocha okolo, no zdálo se mi o lupičích, když nám velitel stanoviště předával informace ke cviku. Nicméně Máří po povelu HLEDEJ zcela jasně pochopila, že musíme někomu pomoci. Začala prohledávat kravín AŽ opět dostala do nosu nějaký zásek pachu, a já poznala na jejím kňučení, že chce ven z objektu. Pach vycházel z okna, rozběhla se ven a pomalu dohledávala figuranta, nakonec v rohu dvora objevila opět zraněného kluka Bohouška. Tohle se prostě vyprávět nedá, moje oči byly lehce navrchu hlavy. Úkol to byl totiž pro začátečníka dosti náročný !!!! Jak uznala i Evča a Jindra. Nicméně Máří bojovala jako lev.

 

 

 

Po celodenním velmi náročném závodě, jak pro psovody tak psy, jsme odjeli zpět do chatek na naši základnu, kde jsme polehávali a odpočívali. V 8:30 hod. bylo vyhlášení celého závodu.

 

 

1. místo kategorie A – Hanička + Dupinka

4. místo kategorie A – Madlen + Máří

 

Celkový počet týmů v kategorii A – 9.

 

Dupča i Máří jsou BOŘKOVÉ ŠIKULOVÉ !!!!!

 

V sobotu večer jsme ještě podnikli noční trénink opět v zámku a v podzámčí.

Ono vypouštět psy do tmy (pes má na krku čelovku) a chtít po něm, aby jednak překonal sám sebe, pracoval samostatně (psovod stojí poměrně velkou vzdálenost od psa), a pak také aby našel a označil osobu, je velmi pro psa náročné. Celou akci jsme ukončili v 1am.

Holky se ale praly s úkolama více než statečně a to není jen postřeh můj, ale dostalo se nám pochvaly právě i od lidí zkušených, čehož si velice považuji.

 

 

NEDĚLE:

 

Výživný spánek do pozdního dopoledne, úklid chatky a vyrážíme opět na zámek. Tentokrát si Eva pro nás připravila opravdu jobovku. Podzemní sklepy a šachty pod zámkem. Já měla problém se dolů spustit, natož pak, aby tam pracovali psi. Naprosto strmé a mokré schody, porostlé mechem a lišejníkem, hnusná zima a vlhko a pak? Vypouštějte tam psy s povelem HLEDEJ KAMARÁDA …………

 

Jindra (figurant) se zprvu schoval hned za roh pod schody, aby holky mohly včas po zdolání schodů být úspěšné, což je velmi důležité, aby vždy odměna přišla včas a pes nebyl tak zbytečné stresován dlouhým nicnenajitím kor v takovém prostředí, ve kterém byly prvně.

Na podruhé už Evča zašla dál do chodeb. Je neskutečný jak psa nevidíte pouze slyšíte jak hlasitě a intenzivně čuchá, jak se snaží najít to, pro co tam byl vyslán, člověka.

 

 

Když mám zhodnotit celý víkend tak jak jsem psala už na začátku, NESKUTEČNÝ !!!

Máří teď doma odpočívá a nabírá síly na další tréninky, už teď se těšíme!

 

 

No a co já, kde všude jsem byla schovaná?

Tak to si ani nepřejte číst. V těch brutálních šachtách jsem měla odejít poměrně daleko a sednou si do kouta, podotýkám neviděla jsem NIC, jen tušila ty netopýry nade mnou, brrrr. Balit se do molitanů, které tam byly snad 100 let a cítit intenzivně kočičinu, brrr.

Ležet na zapomenutých zřícených schodech a narušit svou maličkostí tak hejno komárů, avšak předstírat hluboké bezvědomí, brrrr.

Sedat si do výklenků ve zdech, kdy pro ztížení situace jsem byla zatarasená dveřmi, no dobrý den ……….

Prostě holčičky, nejsem žádná dámička, koukejte se mi omluvit a taky, do Indie prý můžu, kemp byla ala vlhká žínka, sprchy tam nebyly a že po celodenních intenzivních trénincích si každá přála být opět tak trochu žena leč nemohla, to jsem taky kousla ……………..

 

 

A snad úplně na závěr patří poděkování mojí parťačce Haničce a našim školitelům !A samozřejmě organizátorům celé akce, hlavně Květě.

Evo, Jindro, VÁM TAKY díky !!!

 

 

 

hudba z našeho výletu

 

 

 

FOTOGALERIE

 

 

FOTOGALERIE OD HANIČKY

 

 

nová krátká VIDEA ve VIDEOGALERII

 

  1. překážka žebřík
  2. vyhledávání/sutiny - MÁŘÍ

 This is alternative content.

Webdesign by Ondřej Havle | Datum spuštění: 11. 7. 2007 | Poslední aktualizace: 20.03.2018 09:29